Mirror's Edge Catalyst

Překlad cyberpunkové příběhové akce s RPG prvky

  
KOMPLETNÍ ČEŠTINA v.1.01 KE STAŽENÍ - češtinu jsme uvolnili pro všechny. Je kompletní včetně vedlejších misí na mapě, schopností, dokumentů, nahrávek. Níže máme zajímavosti o světě ME a VIDEO ukázku češtiny.
  • Upozornění k ovládání na gamepadu - nedoporučujeme hrát s gamepadem, protože hra pro něj používá jiné fonty a pak některé české znaky nefungují. Děje se to jen v hlavním menu nebo u schopností, dialogy jsou v pořádku. Lidi to celou dobu hráli s myší a klávesnicí, takže se na chybu nepřišlo dřív. Bohužel technik, který řešil tento projekt, už se hrám prakticky nevěnuje. Můžeme pouze doporučit hrát s myší a klávesnicí.
Další cyberpunkové projekty - fandům cyberpunku bych rád připomněl, že kolega Jurgen82 (autor mnoho češtin ke starým klasikám) přeložil herního Blade Runnera.
- Dalším cyberpunkem v češtině je malý detektivní Neoncode. Nějaké další chystáme do budoucna.
Vtipná historka o enginu Frostbite - při práci jsme narazili na problém, o kterém vám něco povím. Engine Frostbite nemá dobrou pověst, ale překvapilo nás, že texty pro všechny jazykové mutace jsou v této hře pouze v kódování Windows-1252, což je zastaralé kódování používané ve starších Windows pro angličtinu a některé západoevropské jazyky. Ptáte se, jak potom vznikla polská ofiko lokalizace? No, Poláci poslali vývojářům svou diakritiku a řekli si, které speciální znaky se mají nahradit za písmena s diakritikou. Hra přitom obsahuje fonty s diakritikou, ale kvůli tomuto kódování nejdou jednoduše použít. Je s podivem, že takový v podstatě amatérský systém ještě nedávno používalo studio EA.
Historie vzniku této češtiny aneb "sny se občas plní" - zatímco první Mirror's Edge vyšel v době, kdy EA ještě překládalo do češtiny, jeho prequel už si mohl o lokalizaci nechat jen zdát, a to dvojnásobně, neboť běží na "nepřátelském" enginu Frostbite. Jak to, že se ledy hnuly? S nadsázkou se dá říct, že si překlad vykřičela jedna velká fanynka. Faktem je, že k němu vedla trochu kuriózní cesta. Roku 2019 přišla na PrekladyHer uživatelka Lilly s naléhavou prosbou. Její nadšení vyvolalo slušnou odezvu, jenže žádnému technikovi se nechtělo otravovat s Frostbitem nebo je to nelákalo. Až jeden šikovný chlapík si všiml, že někdo už Frostbite pokořil, tak se kousl do rtu a řekl si, že to zkusí. Paradoxní je, že normálně tento typ her nedělá. Můžete tomu říkat náhoda nebo snaha překonávat výzvy nebo třeba omyl v časoprostoru, ale opravdu se mu povedlo Frostbite "rozebrat jako Rubikovu kostku". A opět náhodou či omylem :) se o tom zmínil mně a zeptal se, jestli bych to nechtěl přeložit, protože on takové hry nepřekládá. Nevěděl jsem, jestli to časově zvládneme, ale textů nebylo tak moc. Takže jsem tomu nechal volný průběh a po troškách jsme občas překládali spolu s pilným kolegou Garrickem. Po vydání Fallen Order CZ jsem najednou zjistil, že jsme v MEC v polovině příběhu, ačkoliv jsme se tomu moc nevěnovali. To už bylo jasné, že to, co začalo jako zoufalá prosba, se shodou okolností splní. Nevyzpytatelné jsou cesty překladatelské. (Velké poděkování zaslouží onen šikovný technik, kterým je zmíněný Jurgen82)
Vzkazy pro nás - jste fanoušky cyberpunku a chtěli byste více čeština na podobné projekty? Pokud ano, napište nám na fóru Prekladyher.eu.






Svět (lore) Mirror's Edge

Pro pochopení příběhu se vám možná bude hodit malá "příručka" o herním světě. Ve hře se totiž objevuje několik momentů nebo narážek v rozhovorech, které nejsou vysvětleny, maximálně naznačeny, a můžete jen tušit, o co asi jde. Například se nedozvíte, jak jste se hned v úvodu dostali do vězení. Tyto momenty se týkají hlavně postavy Dogena a velkých korporátních států. Takže jsme se rozhodli, že si o nich něco málo povíme.


Dogen

Dogen je králem zločinu Skleněného města. Své pravé jméno a původ zná jen on sám. Specializuje se na černý trh a pašuje kontraband pro každého. Jeho zákazníky najdete mezi spodinou i v nejvyšších kruzích. I mnoho důstojníků bezpečnosti mu někdy muselo splatit nějaký dluh. Dogen to hraje na všechny strany a těžko říct, jestli tím sleduje nějaký větší cíl. Někteří tvrdí, že ho to vlastně baví - pomáhá jedné korporaci a druhý den ji pošle k čertu, pokud mu někdo nabídne víc peněz.

S Faith se setkal poprvé, když ji k němu přivedli jeho nohsledi, poté co náhodou překazila nezákonný obchod. Její důvtip a schopnosti na něj udělaly dojem, tak jí nabídl práci. Na oplátku slíbil, že jí vrátí obrázek, který patřil její matce, Erice Connorsové. Když Faith svůj úkol nesplnila, rozhodl se s ní ukončit veškeré styky. Jenže Faith vytrvala a Dogen souhlasil že jí dá druhou šanci. Tentokrát měla na úkol jen tři dny a pokud by neuspěla, pohrozil jí, že matčin obrázek spálí a jí samotné zlomí nohy. Faith se podařilo ukrást vakcínu korporace Celeste, jenže ji zadržely stráže KrugerSecu a musela ji vrátit. Dogen nakonec využil své moci ve městě, aby snížil její trest a zabránil tomu, aby ji poslali do pustiny Šerana na těžké práce.


Šerano

Jen pár lidí může s určitostí říct, jaká katastrofa dala ještě před Regresí vzniknout pustině Šerana. Většina lidí v tom spatřuje kombinaci znečištění, klimatických změn a zničujících válek, které vyhubily většinu vegetace. A to, co zbylo, se proměnilo na zubožené pozůstatky stromů, křovin a anemických druhů trav. Ty nyní rostou nahodile v obrovské šedivé poušti, kde se daří jen pečlivě ošetřovaným a zavlažovaným plodinám. Děravá ozónová vrstva dělá ze slunce nepřítele, kterému je třeba se vyhýbat. V Šeranu se kožní melanomy vyskytují desetkrát častěji, než u lidí ve městech. Rovněž trvalý nedostatek čisté a pramenité vody způsobuje obyvatelům pustiny mnohem více nemocí a deformací, než s jakými se setkáváme v městských zástavbách.

Obilodómy
Miliony zaměstnanců ve velkoměstech vyžadují obrovské množství potravin. Téměř veškeré jídlo v Cascadii vyrábí nemajetní pracující v gigantických kopulích zvaných obilodómy, které jsou rozmístěné mezi městy po celém Šeranu. Obilodómy jsou pozůstatky z éry OmniStatu. Ačkoliv se vědecký a technologický pokrok podepsal na jejich menší modernizaci, stále je jejich provoz velmi náročný na zdroje, především na pracovní sílu, vodu a energii. Před nadměrným UV zářením chrání tyto obří dómy speciálně upravená skla. Pod nimi bují a roste úroda, vydatně hnojena odpadem z měst a z obřích ubytoven nemajetných, kteří pracují na polích. Najdete zde veškerou zeleň, jakou byste normálně očekávali ve zdravé krajině. Někteří nemajetní se zde cítí lépe, než ve sterilních městech, přestože život v dómech je nesrovnatelně tvrdší.

Továrny
Obrovské tovární komplexy vyrábí nespočet spotřebních produktů určených pro zaměstnance ve městech. Vyrábějí vše od aut až po elektroniku. Komponenty potřebné k jejich výrobě se montují, vyrábí a zušlechťují právě zde. Továrny jsou plné tisíců a statisíců nemajetných, kteří pracují na směny po boku automatizovaných robotických systémů. Jedná se o pracovní aglomerace velké jako města a pro Konglomerát mají prvořadý význam. Na jejich práci jsou závislé veškeré řídící a bezpečnostní složky, aby dokázaly udržet zbytek zaměstnanců ve stavu falešné spokojenosti.


Skleněné město

Skleněné město představuje pro celou Cascadii něco jako maják technologického pokroku a architektonické krásy. Ale pod jeho naleštěným povrchem se skrývá mnoho ošklivých pravd. Město ovládá Konglomerát - syndikát 13 mezinárodních korporátních domů. V jeho rušných ulicích vládne Konglomerát tvrdou rukou. Jejich billboardy se vyjímají téměř na každé budově. Slouží k tomu, aby podnítily touhy a ambice prostých občanů a zároveň přispívají k naleštěnému vzhledu exteriérů Konglomerátu. Pod tímto zevnějškem se skrývá represivní a autoritativní režim, jenž díky skvěle vyváženému poměru strachu a závisti proměnil své vlastní občany na ochotné spoluúčastníky jejich vlastního zotročování.

Elitní korporátní rodiny si od založení Konglomerátu upevnily své postavení. Většina nemajetných a střední třídy věří, že současný systém je ten nejlepší, jaký si lze představit. Jen pár lidí si přeje návrat k hrůzám z éry OmniStatu.

Totalitní politika Konglomerátu diktuje každému v Cascadii, co smí či nesmí dělat. Ustavuje kodex chování, soubor bezpečnostních pravidel a dalších směrnic ovlivňujících životy zaměstnanců. Ty jsou vynucovány bezpečnostními jednotkami KrugerSecu a případní provinilci bývají bez procesu odsuzováni. Tresty se pohybují v rozsahu od dočasného odnětí vybraných práv až po zrušení zaměstnaneckých smluv, což v zásadě znamená degradaci nejméně o jednu třídu níž. Pachatelé závažnějších přestupků bývají natrvalo vyřazení z dané kasty a většina z nich končí na nucených pracech v Šeranu. Někteří odsouzení dokonce úplně zmizí.

Obecný přehled nad situací ve městě zajišťují převážně automatické sledovací kamery vybavené čipy s pokročilými algoritmy. Ty vyhodnocují obraz a přímo pátrají po odchylkách v lidském chování. Toto masivní sledování se kombinuje se síťovým spojem, tzv. gridLinkem - jde o náramek, který je biometricky připojen ke svému nositeli. Nosí ho všichni zaměstnanci a pomocí něj jsou propojeni se svým osobním profilem (otiskem) v síti a finančním postavením. Tento profil představuje zaměstnancovu identitu jak ve fyzické, tak digitální podobě. Ztráta spojení s korporátní sítí se považuje za dostatečný důvod k ukončení zaměstnanecké smlouvy, pakliže k ní nedošlo kvůli poruše, nebo se nositel nestal obětí zločinu. Vyděděnci a jedinci mimo síť tento gridLink nemají.

Na střechách Skleněného města žijí běžci nebo-li runneři. Jedná se o členy menších komunit pohybujících se mimo síť, kteří si našli alternativní způsob života. Zvolili si svobodu zbavenou vlivu Konglomerátu, ale dobře vědí, ža tato svoboda není zadarmo. Hráč se ujímá role Faith, zkušené runnerky, která poznala z první ruky, jak vypadají nelidské důsledky dřívější rebelie. Přesto dál bojuje proti totalitnímu systému, ve snaze domoci se změn k lepšímu.

Špice
Špice slouží jako radnice a hlavní kancelář starostky Elaine Callaghanové. Jedná se o nejvyšší mrakodrap nejenom ve Skleněném městě, ale v celé Cascadii. Do Špice smějí vstupovat pouze kravaťáci. Je působivých 8000 stop vysoká, má přes 100 podlaží a přezdívá se jí Město v oblacích. Vypadá to, že je Špice izolována na svém vlastním ostrově, přesto však dominuje panoramatu coby nejvyšší stavba Skleněného města.


Odbojová a korporační síť

Korporační síť je spravována Allcomem a jedná se o hlavní datovou síť a primární formu komunikace a zábavy v Cascadii. Je přístupná převážně bezdrátově, ale existuje i pevné, průmyslové připojení po kabelu.

Korporátní síť je tvořena rozsáhlou strukturou síťových uzlů, které lze nalézt po celém městě. Tyto uzly zahrnují obrovské komunikační routery, záložní datové servery a výkonné bezdrátové přijímače i vysílače, které spojují celou korporátní síť do jediné entity. Veškerý datový tok v síti je hlídán a sledován Konglomerátem.

Beat je software používaný Faith a ostatními runnery, který "parazituje" na korporační síti. Uživatelé komunikují na Beatu pomocí integrovaného hardware jako jsou naslouchátka, brýle, či jako v případě Faith pomocí rukavice a moderních kontaktních čoček. Beat poskytuje navigační pomoc runnerům, dále šifrované komunikační kanály a databázi pracovních možností, ke kterým Konglomerát dosud nezískal přístup.


OmniStat vs Cascadie (dvě země, dvě megakorporace)

Vztahy mezi OmniStatem a Cascadií jsou opravdu agresivní a nepřátelské. Obě megakorporace mají za to, že druhá strana je ohrožuje, a jejich opačné ideologie slouží jako katalyzátor nadcházejícího konfliktu.

Tunely Omnistatu
Konglomerát tvrdě pracoval na tom, aby ve svých hlavních městech vymýtil veškeré stopy OmniStatu, který tam kdysi vládl, obzvláště pak ve Skleněném městě. Obecně se má za to, že poslední velké nepokoje známé jako Listopadové výtržnosti byly inspirovány ideály OmniStatu. Proto zaměstnanci střední třídy hlasitě volali po odstranění všeho, co tyto zašlé časy připomínalo. Ve skutečnosti se jedná o další lež zasetou samotným Konglomerátem, která měla za cíl oslabit a pošpinit proti-totalitní odbojová hnutí a učinit z nich přisluhovače OmniStatu.

Pár lidí však stále ví, že pod Skleněným městem se rozkládají pozůstatky obrovského komplexu tunelů, které byly dříve součástí gigantické odsolovací továrny OmniStatu. A zatímco korporátní úřady měly plné ruce práce s přetvořením města na povrchu, jen velmi málo úsilí věnovaly přestavbě pod zemí. Nikdo nezná úplný rozsah této podzemní sítě. Veškeré přístupy do ní leží mimo dosah obyčejných zaměstnanců, a dokonce i příslušníci KrugerSecu se od tunelů drží dál. Není divu, že se toto podzemí stalo útočištěm všemožných vyděděnců. V útrobách šachet a jeskyní si svou základnu zřídila i odbojová skupina zvaná Černý listopad.


Autoři: Farflame a jeho tým    /   Úvodní stránka  /  Farflamovy češtiny  /  Videa  /  Články a rozhovory   /